(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Од:

На социјалните мрежи е објавена снимка од руски воен хеликоптер како брка дронови на украинската морнарица.

Видеото споделено оваа недела беше објавено од украинскиот сајт Strana.ua и покажува како руски хеликоптер Ми-8 брка и уништува беспилотно летало на украинската морнарица, истрелува ненаведувани проектили и користи митралески оган.

Рускиот провоен канал на Телеграм, „Пилот на хеликоптер“ беше првиот што ја објави снимката, тврдејќи дека во средата на видеото е прикажано уништување на пет дронови на украинската морнарица.

Едниот дрон бил уништен со ненаведувани ракети, а останатите со пукање од митралез, објави каналот.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина