ВИДЕО: Русија жестоко ги нападна Киев и Лавов, Полска крена борбени авиони

Од:

Русија започна воздушни напади врз Киев и западниот украински регион Лавов, соопштија официјални лица, што ги натера вооружените сили на соседна Полска да активираат авиони за да го обезбедат воздушниот простор во близина на границата.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на апликацијата за пораки Телеграм изјави дека имало неколку експлозии во главниот град на Украина, откако системите за противвоздушна одбрана биле вклучени во одбивањето на нападот.

Украинските сили за воздушна одбрана уништија десетина проектили лансирани од Русија над Киев и во близина на главниот град, изјави за Телеграм Серхи Попко, шеф на воената администрација во Киев. Прелиминарните информации покажуваат дека нема жртви или поголема материјална штета како резултат на нападот, рече тој.

Русија со денови ја напаѓа Украина во напади кои Москва ги прикажува како одмазда за украинските напади за време на неодамнешните претседателски избори. „Од третото утро пред зори оваа недела, цела Украина е под воздушна тревога и се советува да се биде во засолниште“, објави американската амбасадорка Бриџит Бринк во X рано утрово.

„Русија продолжува неселективно да лансира беспилотни летала и проектили без да внимава на милиони цивили, што е кршење на меѓународното право“, додаде таа. Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар.

Во големиот напад на Лавов, руски ракети летаа блиску до границата со Полска, објави украински Телеграм. „Полските и сојузничките авиони се активирани, што може да резултира со зголемени нивоа на бучава, особено во југоисточниот дел на земјата“, соопштија полските вооружени сили на X.

Градоначалникот на Лавов Андриј Садовји на Телеграм изјави дека немало напад врз градот, но околу 20 проектили и седум беспилотни летала биле лансирани на поширокиот регион на Лавов, чија цел била „критичната инфраструктура“.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови