(ВИДЕО) Русија: Украинците избегаа од воена база кај Херсон, ги оставија тенковите и оружјето

Од:

Руските војници ја презеле контролата на воена база на оружените сили на Украина во близина на селото Раденск во областа Херсон објави руското Министерство за одбрана.

„Украинската војска набрзина ги напушти позциите и ја остави базата со опрема, оружје и муниција. Меѓу трофеите пронајдени во неа се и тенкови Т-64 и Т-80, оклопни транспортери, борбени возила и возила Урал. На неколку метри од паркингот има голем хангар. Во него е складиштето за муниција, мини, противтенковски ракети, минофрлачки и тенковски гранати“ – се вели во објавата на руското министерство.

Спред руската страна базата можела да прими околу четри илјади војници, а биле пронајдени повеќе од 4,5 илјади тони муниција.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски