ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

Од:

Руско беспилотно летало погоди комерцијална област во украинското црноморско пристаниште Одеса, при што загинаа три лица, соопшти украинскиот воен и регионален гувернер Олех Кипер. Војската соопшти дека Русија лансирала 31 беспилотно летало во Украина во текот на ноќта, а противвоздушната одбрана уништила 23 од нив.

Во објава на апликацијата за пораки Телеграм, војската на Југот рече дека пресретнала девет беспилотни летала, но еден паднал во област во близина на пристаништето, предизвикувајќи пожар. Пожарникарите извлекоа едно тело и рекоа дека луѓето можеби се уште се под урнатините додека екипите за итни случаи се борат да го локализираат пожарот.

„Телата на уште две лица беа пронајдени под урнатините“, рече Кипер, регионалниот гувернер, на Телеграм. Од непријателскиот напад загинаа вкупно три лица. Војската соопшти дека во нападот биле користени и проектили, но не погодиле ниту една цел. Фотографиите објавени од војската покажуваат голема штета на зградите во областа и спасувачките тимови кои поминуваат низ урнатините.

Во централниот град Днипро, руски беспилотно летало удри во повеќекатната станбена зграда, при што беа повредени осум лица, изјави регионалниот гувернер. Серхиј Лисак, гувернерот на регионот Дњепропетровск, на Телеграм напиша дека потрагата траела цела ноќ и дека другите жители можеби се уште се под урнатините.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Силна експлозија во руски град, украинците тврдат дека погодиле фабрика за авиони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Украина ја зајакнува одбраната на Харков, следната веројатна голема цел на руските сили

Катерина Ѓуровски