ВИДЕО: Русија почна вежби со тактичко нуклеарно оружје

Од:

Руските сили ја почнаа првата фаза од вежбите кои вклучуваат „рачна обука за подготовка и употреба на нестратегиско нуклеарно оружје“, соопшти руското Министерство за одбрана, а пренесува „Њузвик“.

Во соопштението се вели дека вежбите вклучуваат хиперсонични ракети Кинжал опремени со „специјални боеви глави“.

Претходно овој месец, рускиот претседател Владимир Путин се одлучи на овој потег, велејќи дека тоа е одговор на „милитантните изјави“ на западните претставници.

Руското Министерство за одбрана објави дека персоналот на Јужниот воен округ почнал со обука и извршување на борбени задачи со „специјална муниција“ за ракетните системи Искандер. Беше објавена и првата снимка.

На видеото се гледаат воени транспортни возила како возат до местото каде што се поставени проектилите на локацијата за лансирање.

Вежбите се одржуваат во јужниот воен округ на Русија долж украинската граница и делови од Украина кои се под контрола на Русија. Белорусија, каде Русија распореди тактичко нуклеарно оружје минатата година, исто така ќе биде вклучена во вежбите, соопштија двете земји.

Тактичкото или нестратешкото нуклеарно оружје е помалку моќно од стратешкото оружје дизајнирано да уништи цели градови, но сепак има огромен деструктивен потенцијал.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план