ВИДЕО: Русија ја нападна Украина со ракети и беспилотни летала, најмалку една жртва

Од:

Русија лансираше 16 проектили и 11 беспилотни летала кон Украина во текот на ноќта, соопшти украинското воздухопловство, при што загина најмалку едно лице.

Гувернерот на украинската област Лавов во западниот дел на земјата објави дека во неделата вечерта таму е убиено едно лице.

„Вечерва непријателот ја нападна со крстосувачки ракети истата важна инфраструктура која претходно беше цел на 24 и 29 март. Управната зграда е оштетена“, рече гувернерот Максим Козицки на Телеграма.

„Еден човек загина како резултат на нападот“, додаде тој.

Во објава на Телеграм, украинските воздухопловни сили навеле дека успеале да соборат девет дронови и девет проектили.

Во текот на изминатата недела, Русија значително ги засили воздушните напади врз украинските енергетски постројки, предизвикувајќи значителна штета и оставајќи ги Украинците да се плашат од повеќе затемнувања забележани во првата зима од војната.

Најголемата украинска приватна енергетска компанија ДТЕК во саботата соопшти дека пет од нејзините шест електрани биле оштетени или уништени со изгубен 80 отсто од нивниот производствен капацитет. Поправките може да траат до 18 месеци.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови