ВИДЕО: Русија ги нападна Киев и Харков

Од:

Русија рано утринава изврши ракетен напад врз украинската престолнина Киев, во кој беа повредени 14 лица, а беа оштетени станбени згради и индустриски објекти, изјави градоначалникот Виталиј Кличко.

Тоа беше првиот голем ракетен напад врз Киев во последните недели.

Градоначалникот Кличко на апликацијата Телеграм рече дека единиците за противвоздушна одбрана го одбиле нападот и дека фрагменти од проектили паднале во различни делови на градот.

„Веќе има осум повредени како резултат на нападот на непријателот“, рече Кличко.

Тој додаде дека остатоците од соборениот руски проектил погодиле неколку станбени згради, индустриски објекти и градинка. Службите за итни случаи се на терен во различни делови на главниот град и гаснат неколку пожари, рече Кличко.

Руски проектил погоди индустриска област во северниот украински град Харков доцна синоќа, при што загинаа најмалку пет лица, а беа повредени осум, додека предизвика голем пожар во печатница, соопштија локалните власти.

Градоначалникот Игор Терехов изјави дека уште пет лица се водат како исчезнати по нападот.

Во текот на ноќта се обрати претседателот Зеленски. Во видео-обраќањето тој истакна дека нема соодветна противвоздушна одбрана во Харков, вториот по големина град во Украина.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови