(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Од:

Западна Русија мора да биде „соодветно заштитена“ по проширувањето на НАТО во Шведска и Финска, вели Владимир Путин. Тој додава дека силите на НАТО „подготвуваат напад“ на руска територија, користејќи ги „најефикасните сили за ова“ рече рускиот претседател Владимир Путин во годишното обраќање до нацијата.

Тој рече дека судбината на која било земја што ќе ја нападне Русија ќе биде „многу потрагична“ од се што се соочила земјата претходно. „Тие мора да разберат дека и ние имаме оружје, оружје што може да ги порази на нивна територија“, рече Путин, додавајќи дека таквиот потег може да „охрабри употреба на нуклеарно оружје“.

„Не го разбираат ли тоа?“, праша тој. Тој ги обвини западните земји дека мислат дека се „врховни“.

„Русофобијата ги заслепува луѓето и ги лишува од нивните рационални способности. Без Русија, нема цврст мир во светот“, рече тој пред Федералното собрание.

Путин истакнува дека Русија покажува „целосна одговорност“ во однос на употребата на нуклеарно оружје. Тоа се однесува на обвинувањата на САД дека Русија лансирала нуклеарно оружје за уништување сателити во вселената.

„Ова е само лага за да изгледаме лошо. И тука мора да запомните дека во последните 15 години предлагаме да се ограничи употребата на нуклеарно оружје. Имаме секаква можна основа да тврдиме дека целото прашање на нашата потрага стратешката хегемонија не е ништо друго туку преправање“, рече тој.

Тој забележува дека САД преговараат со Русија само за да „ги остварат сопствените интереси“.

Путин продолжува да го критикува Западот. Тој вели дека Западот сакал да создаде „декадентна држава“, но наместо тоа „изгубил“.

Тој ја пофали Русија и нејзиниот народ, велејќи дека имало „векови на единство“ што создало непобедлива сила. Тој вели дека Русија е „столб на демократијата“ и повторува дека нема да дозволи никој да се меша во нејзините внатрешни работи.

Без конкретно да ја спомене Украина, Путин зборува за поддршка на „браќата и сестрите и нивната желба да бидат со Русија“. Тој ги нарекува жителите на Донбас и Севастопол херои и вели дека нивното „востание е прашање на гордост“.

На почетокот на својот говор Путин се осврна на руските „краткорочни планови“ и „аспирациите“ на рускиот народ. Тој ја поздрави „огромната поддршка“ на населението за, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ во Украина. Тој ги фали „хероите“ на првите борбени линии и „во рововите“, кои „страдаат“, но имаат поддршка од „целата земја“.

Тој ги критикува, како што ги гледа, „колонијалните тенденции“ на Западот, за кои вели дека се „наменети да ја уништат“ Русија. Рускиот лидер вели дека САД се „апсолутно решени“ да создадат поделба. Тој тврди дека Русија се бори за својата „слобода и независност“. Потоа повика на едноминутно молчење за „паднатите херои“.

Би можело да ве интересира

На Путин му беше врачен претседателски сертификат: ЦИК ја потврди неговата победа на изборите

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

Путин нареди мобилизација на 150.000 војници

Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Путин: Бескрајната река на таленти го прави народот на Русија непобедлив

Обраќање на Путин: Ќе плати оној кој застана зад терористите

А1он