ВИДЕО: Протести во Италија поради „зелениот пасош“ за на работа

Од:

Мерката со која сите вработени мора да имаат „зелен пасош“ или потврда да комплетна вакцинација, за прележан Ковид-19 или негативен тест стапи во сила денеска во Италија.

Ова барање предизвика протести во голем број градови низ земјата.

Неколку илјади лица протестираат во Џенова.

Околу 200 работници го блокираа пристапот го блокираат пристапот до пристаништето во Анкона.

Мерката опфаќа околу 23 милиони вработени Италијанци.

Вкупно 85 проценти од Италијанците постари од 12 години имаат примено барем една доза на вакцина против Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Италија ја проширува употребата на „суперзелениот“ сертификат

Катерина Павлова-Николовска

Италија воведе задолжителна вакцинација за Ковид-19 за сите постари од 50 години

Италија ги забрани новогодишните прослави поради зголемениот број на случаи на заразени со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Италија воведува построги анти-ковид мерки, обврската за вакцинација се проширува

Катерина Павлова-Николовска

Во Италија од денеска на работа само со „зелен пасош“

Катерина Павлова-Николовска

Италија ја достигна бројката од 80 проценти имунизирано население против Ковид-19