ВИДЕО: Погодени рафинерија и складиште за нафта во Русија

Од:

Ноческа е нападната нафтена рафинерија во Новошахтинск, град во Ростовската област. Се слушнале експлозии и избувнал пожар.

„Како резултат на нападот со беспилотно летало, избувна пожар во рафинеријата за нафта во Новошахтинск. Службите за итни случаи пристигнаа на местото на настанот. Гаснењето мораше да биде прекинато поради нов напад. На персоналот му беше кажано да се повлече на безбедно растојание“, гувернерот Васил. – изјави Голубев на својот канал Телеграм.

Кога поминала опасноста од нови напади, пожарникарите почнале да го гаснат пожарот, а користено е и противпожарно возило. „Пожарот зафатил површина од 100 метри квадратни. Според првичните информации, нема загинати и повредени. Се проверуваат податоците“, изјави Голубев.

Низ социјалните мрежи се проширија снимки на кои се гледа голем пожар во споменатата рафинерија. Инаку, истата рафинерија беше нападната и во март годинава, а потоа одговорноста за нападот ја презеде Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина.

Русите пријавиле и напад на складиште за нафта во регионот на Белгород. „Вооружените сили на Украина употребија беспилотно летало за да нападнат складиште за нафта во Стари Оскол. Како резултат на тоа, еден резервоар се запали. Четири противпожарни екипи брзо го изгаснаа. Ударниот бран ги скрши прозорците на блиската стражарска станица. Немаше извештаи за жртви“, соопшти гувернерот.Вјачеслав Гладков.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија