ВИДЕО: По лавината на француските Алпи пронајдено шесто тело

Од:

Француските спасувачи го пронајдоа шестиот, последен загинат во лавина југозападно од Мон Блан на француските Алпи, соопштија денеска локалните власти.

Лавината се случила среде вчерашниот ден на глечерот Амансет, кој се наоѓа во близина на селото и ски-центарот Лес Контаминес-Монтжои.

Спасувачите ја прекинаа потрагата бидејќи никој повеќе не се смета за исчезнат, изјави портпаролот на регионот Горна Савоја, Емануел Коканд. Коканд не сакаше да го коментира идентитетот на шестмината загинати.

Локалните медиуми објавија дека двајца од загинатите се водичи во планина, а другите четворица нивни клиенти, сите Французи, меѓу кои и една млада жена и маж на 20-годишна возраст и пар во четириесеттите.

Коканд рече дека скијале надвор од патеката кога се случила лавината.

Лавината зафати површина од еден километар на 500 метри, на надморска височина од 3.500 метри, рече тој и додаде дека се истражуваат причините.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Франција изгуби контрола на делови од Нова Каледонија, истрели и експлозии одекнуваат низ островот

ВИДЕО: Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

(ВИДЕО) Франција прогласи вонредна состојба во Нова Каледонија

Горан Наумовски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина

Нова Каледонија: Во протестите повредени се над 50 полицајци, опожарени се 50 продавници и 200 автомобили