ВИДЕО: Паника во Кина, никој не знае зошто се ниша еден од највисоките облакодери

Од:

Илјадници луѓе, вработени во компании кои имаат канцеларии во една од највисоките кинески згради, денеска панично бегаа откако облакодерот почна да се тресе, без за тоа да има очигледна причина.

Вработените во облакодерот СЕГ Плаза во градот Шенжен, кои мислеле дека е во прашање земјотрес, избезумени бегаа од зградата, која се нишаше и се тресеше неколку минути.

Луѓето кои биле во зградата се брзо евакуирани, а облакодерот е затворен и запечатен по околу половина час, соопштија властите. Паниката се пренела и на минувачите во центарот на Шенжен, кои исто така бегале од непостоечкиот земјотрес.

Солитерот СЕГ Плаза е изграден во 2000 година и во него се наоѓа главната берза за електроника во Кина, како и деловен простор и канцелариите на големи компании.

Кинеските служби за управување со вонредни ситуации истражуваат што била причината за мистериозното тресење.

„Проверките покажаа дека немало земјотрес во градот. Експертите не најдоа ниту пукнатини во земјата околу зградата, а ниту еден дел од фасадата не е оштетен“, соопштија надлежните.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он

Силен земјотрес во Кина

Кинески хакери нападнале стотици домашни рутери во САД и ги користеле за шпионирање