ВИДЕО: Објавена снимка од страшната лавина на Алпите која однесе четри животи

Од:

Четири лица загинаа, а повеќе се повредени во лавина што денеска околу пладне падна на глечерот Амансет на Алпите, објави на Твитер францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Покрај четворицата загинати, во моментот на несреќата имало уште девет лица, но се уште се утврдуваат информациите за нивната состојба. Несреќата се случила околу пладне во општината Контаминес-Монтжои.

Лавината била долга 1000 метри и широка 100 метри, според истиот извор. Се уште не е познат идентитетот на жртвите. Метео-Франс не издаде никакво предупредување за лавина, забележува префектурата, но затоплувањето и ветерот ја помогнаа несреќата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Франција изгуби контрола на делови од Нова Каледонија, истрели и експлозии одекнуваат низ островот

ВИДЕО: Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

(ВИДЕО) Франција прогласи вонредна состојба во Нова Каледонија

Горан Наумовски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина

Нова Каледонија: Во протестите повредени се над 50 полицајци, опожарени се 50 продавници и 200 автомобили