ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

Од:

Во моментов на украинскиот фронт, Владимир Путин ги стави сите свои карти на Авдиивка, град кој стана нова кланица, исто како што беше Бахмут. Иако неговата стратешка улога не е толку важна како онаа на Бахмут, овој град во источна Украина стана нов симбол на неограничената толеранција на Русија кон смртта, болката и огромните жртви на нејзините војници, се со цел да се постигне мала и многу, многу скапа победа. Владимир Путин и се обраќа на јавноста на 14 декември и со овој воен успех сака да ја започне својата предизборна претседателска кампања. Неговите сили полека го опкружуваат градот, слично на она што се случи со Бахмут.

Според Институтот за проучување на војната (ИСВ), Русите вчера ја окупирале пречистителната станица за отпадни води Авдиивка, која се наоѓа на пет километри северозападно од градот.

Веќе три месеци Кремљ ги фрла сите достапни единици кон Авдиивка. Во моментов, повеќе од 40.000 руски војници се борат во областа, а загубите ги надоместуваат со прераспоредување на единиците Storm-Z, кои се составени од лица ослободени од руските затвори како и новомобилизирани кои воопшто не знаат каде ќе бидат испратени. За тоа говорат писмата на нивните блиски, кои сведочат дека ги праќаат во Авдиевка да умрат како муви, макар и да имаат инвалидитет.

Една жена изјавила за независниот руски портал „Важње Истории“ дека војникот на кој му биле откинати три прста на десната рака, бил вратен на фронтот откако бил ранет, со забелешка дека повторно учи да пука со другата рака. На северозападниот приод кон окупираниот Донецк, Русите се обидуваат да ги опкружат украинските позиции формирајќи ги северните и јужните краци, а во исто време со притисок ги фиксираат бранителите во таа зона.

Украинците цврсто се борат, затворајќи се до руските јуришни групи со тенкови. Тие наведуваат дека за 24 часа одбиле 32 напади и дека руските сили ја „туркаат целата одбранбена линија околу градот“.

„Сè уште ја држиме линијата на одбрана благодарение на тенковите“, изјави за Анадолу еден украински војник со кодно име Сањок.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина