ВИДЕО: Навални требаше да биде разменет за атентатор, а потоа беше убиен, тврди неговиот тим

Од:

Во видео направено од тимот на Алексеј Навални, се тврди дека рускиот опозициски политичар намерно бил убиен по наредба на претседателот Владимир Путин пред размената на затвореници во која би бил ослободен во замена за убиецот на ФСБ затворен во Германија, пренесува Politico.

Во видеото на YouTube објавено денеска со наслов „Зошто Путин го уби Навални сега? Близок соработник на опозициската политичарка Марија Певчик рече дека по неколкумесечно лобирање за размена на затвореници со Навални, „нашиот план беше одобрен“.

„Навални требаше да биде ослободен во наредните денови бидејќи постигнавме договор за негова размена“, рече таа. Певчик додаде дека рускиот милијардер олигарх Роман Абрамович дејствувал како врска меѓу западните претставници и рускиот претседател Владимир Путин и посредувал во договорот. Политико не беше во можност самостојно да ги потврди тврдењата на Марија Певчик.

Певчик рече дека договорот вклучува ослободување на Вадим Красиков, агент на ФСБ затворен во Германија за убиството на поранешен чеченски командант во 2019 година, и „двајца американски државјани“. Певчик додаде дека доцна на 15 февруари добила потврда дека таква замена ќе има, но верува дека Путин тогаш се предомислил.

Навални (47) почина на 16 февруари во арктичката затворска колонија. Кремљ негира дека има некаква врска со неговата смрт. Во потврдата за смртта на Навални стои дека тој починал од природна смрт, велат неговите поддржувачи.

Певчик не ги именуваше двајцата американски државјани кои требаше да бидат разменети со Навални, но Соединетите Држави рекоа дека се обидуваат да ги вратат Еван Гершкович, известувач на Волстрит журнал, и Пол Вилан, поранешен американски маринец.

„Алексеј Навални можеше да седи на ова место токму сега, токму денес. Тоа не е стилска фигура, можеше и требаше да се случи“, рече Певчих.

„Навали требаше да излезе (од затвор) за неколку дена бидејќи добивме решение за неговата размена. На почетокот на февруари Путин понуди да го размени убиецот, офицерот на ФСБ Вадим Красимов, кој отслужува затворска казна за убиство во Берлин, за двајца американски државјани и Алексеј Навални“, рече тој.

Певчик рече дека имала потврда дека преговорите за размена се во завршна фаза вечерта на 15 февруари. Според Певчих, Навални бил убиен еден ден подоцна бидејќи Путин не можел да ја поднесе помислата дека лидерот на опозицијата ќе биде на слобода.

Певчик рече дека од почетокот на војната во Украина, сојузниците на Навални работат на план за негово спасување од Русија како дел од размената на затвореници, во која ќе бидат вклучени „руски шпиони во замена за политички затвореници“.

Таа рече дека вложиле очајнички напори и се обиделе да најдат посредници, па дури и му пристапиле на покојниот Хенри Кисинџер, но дека западните влади не ја покажале потребната политичка волја.

„Официјалните лица, Американци и Германци, кимнаа со разбирање. Тие зборуваа за тоа колку е важно да им се помогне на Навални и политичките затвореници, се ракуваа, ветуваа и не направија ништо“, рече таа.

Би можело да ве интересира

Навални пред смртта напишал автобиографија

Рокот за прелиминарната истрага за смртта на Навални е продолжен

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Навална: Ја одбија жалбата за да не се знаат вистинските околности на неговата смрт

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Протест „Против Путин“ на некои избирачки места во Русија

Горан Наумовски

Нападнат е близок соработник на Навални