ВИДЕО: Напад со дрон длабоко на 1200 километри во Русија, одекна експлозија, има повредени

Од:

Првпат беспилотни летала нападнаа претпријатија на територијата на Татарстан, во Јелабуга и Нижнекамск, јавува прес-службата на шефот на Татарстан, Рустам Миниханов. „Нема сериозни разурнувања, не е нарушен технолошкиот процес на компанијата. За жал, во Јелабуга има објекти кои се оштетени како резултат на уништувањето. Се обезбедува сета потребна помош“, рече Миниханов.

„Сега е исклучително важно да останеме смирени и да не се предадеме на паниката што одговорните за ова злосторство намерно се обидуваат да ја посеат“, додаде тој. Тој потврди дека службите се во готовност. Оперативните служби за државната новинска агенција Тас потврдија дека најмалку шест лица се повредени во Јелабуга.

„Засега е утврдено дека како последица на нападот со дрон се повредени шест лица“, изјави изворот на Тасо. Тој истакна дека искршени се стаклата на три згради од студентски домови. Претходно беше соопштено дека шрапнели повредиле возрасен и двајца тинејџери.

NEXTA пишува дека местото на ударот е на повеќе од 1.200 километри од украинската граница. Наведува дека беспилотните летала Шахед се произведуваат во Јелабуга, додека во Нижнекамск има голем петрохемиски комплекс.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови