ВИДЕО: Надојдена река однесе тројца млади во Италија, им се губи секаква трага

Од:

Младо момче и две девојчиња биле однесени од порои по излевањето на реката Натисоне во провинцијата Удине во Италија, а им се губи секаква трага.

Како што пишува локалниот портал Udine Today, станува збор за 21-годишна Италијанка и двајца млади со романско потекло. Засега не е утврдено зошто и како тројцата првенствено завршиле во реката.

Спасувачките служби трагаат по нив, но безуспешно.

Нивото на водата на реката порасна за неколку минути, пишува порталот. Како што покажува последната снимка, тројцата се прегрнале за да се спротивстават на струјата, но тоа не било доволно. Спасувачите се обиделе да им пријдат со кран и да им фрлат јаже за да ги спасат, но не успеале да ги закачат. Недолго потоа ги однел порој и им се губи секаква трага.

„Јас не сум од овде, но мештаните многу добро знаат дека не треба да се игра со реката во услови како овие бури“, изјави еден од сведоците за порталот. „Тоа е прекрасна река, но и опасна, водата може да достигне и до 5 метри“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Во верижна сообраќајка во Италија, едно лице загина, 17 се повредени

Горан Наумовски

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

Италија бара од Гугл една милијарда евра неплатени даноци

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент