ВИДЕО: Над 30.000 Руси јуришаат на Харков, продолжува евакуацијата на населението

Од:

Борбите во Украина продолжија во североисточниот регион Харков, каде руската армија почна офанзива и зазеде десетици квадратни километри, додека Киев тврди дека ја зајакнал одбраната на областа. Руските сили ја преминаа границата во петокот и напаѓаат во правец на Липци и Вовчанск, две места лоцирани на околу дваесет и педесет километри североисточно од Харков, вториот по големина град во Украина.

Украинската армија вчера призна дека руските сили напредуваат во офанзивата во североисточниот дел на регионот. Сепак, претседателот Володимир Зеленски во своето обраќање вечерта увери дека Киев врши „контра-напади“ и дека секторот е зајакнат. „Ја уништуваме пешадијата и опремата на окупаторот“, рече тој.

Според Зеленски, украинските власти забележале и „непријателски активности“, имено „диверзантски групи“ и „напади“ во другите погранични региони Суми и Чернихив, во северна Украина.

На друго место, во неколку области изложени на „интензивен непријателски оган“ во правец на Краматорск и Покровск на истокот на земјата, „позициите на украинската армија беа изменети“ за да се „спасат животите на бранителите“, објави украинскиот Генералштаб. во изјава на Фејсбук вчера вечерта.

Во интервју за АФП, секретарот на Украинскиот совет за безбедност Олександр Литвиненко процени дека „повеќе од 30.000“ руски војници го напаѓаат регионот Харков. Сепак, тој истакна и дека засега нема „закана“ за градот Харков, оддалечен околу триесетина километри од конфликтот, кој пред руската инвазија имаше речиси милион и пол жители.

Претходно во понеделникот, гувернерот на регионот, Олех Синјехубов, рече дека повеќе од 30 места биле погодени од руска артилерија и минофрлачки оган. Тој наведе и дека од таа област се евакуирани 5.762 цивили. Се планира да заминат уште околу 1.600 луѓе, и покрај „прилично комплицираната ситуација“, рече Сињехубов.

Според каналот DeepState Telegram, кој е близок до украинската војска, Русите успеале да заземат лента од околу 70 квадратни километри во областа Липци и уште една од 34 квадратни километри кон Вовчанск.

Украинските власти со недели предупредуваат дека Москва би можела да се обиде да ги нападне североисточните погранични региони на Украина, соочена со одложување на помошта од Западот и недостаток на војници. Во тој поглед, Соединетите Држави уверуваат дека ќе направат „се што е во нивна моќ“ за брзо снабдување на Украина со оружје, изјави во понеделникот Џејк Саливан, советник на американскиот претседател Џо Бајден.

Овој руски напредок доаѓа во моментот на ненадејното разрешување на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, по две години конфликт во Украина без јасен исход.

„Ова е уште еден показател за очајната желба на Путин да ја продолжи својата агресивна војна против Украина, и покрај фактот што тоа е значително оптоварување за руската економија и нанесување големи жртви на руската војска“, коментира Ведант Пател, портпарол на Стејт департментот. .

Новиот руски министер за одбрана Андреј Белоусов е економист по обука и – како Шојгу кога беше назначен на функцијата во 2012 година – нема воено искуство.

Внатре во Русија и на окупираните територии на Украина, Украинците ги интензивираа нападите, особено на енергетската инфраструктура.

Би можело да ве интересира

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја