(ВИДЕО) Лажен аларм во театарот „Бољшој“ во Москва, евакуирани над 2.000 луѓе

Од:

Алармот за пожар бил лажно вклучен во театарот Бољшој во Москва. Ова во „Вечерња Москва“ го пријавил извор од Итната помош. Како што јавува „Вечерња Москва“, од зградата се евакуирани над две илјади лица. По повикот брзо пристигнале пожарникари на местото на настанот, но при извидувањето не бил откриен пожар.

На почетокот на месецот беа евакуирани посетителите и вработените во трговскиот центар Ривиера на улицата Автозаводска. Повеќе од 100 луѓе се евакуирани од зградата. Причина за евакуацијата е лажна тревога за пожар.

Уште еден инцидент се случи на крајот на април во трговскиот и забавниот центар Миља во областа Вихино-Жулебино. Посетителите и персоналот беа итно евакуирани. Причината останува непозната.

Би можело да ве интересира

Во Москва втор ден по ред е соборен температурниот рекорд

Балтичките земји ја повикаа ЕУ да изгради одбранбена линија со Русија и Белорусија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на жртвите во пожарот близу Москва, луѓето во паника скокнале од прозорците на запалената зграда

(ВИДЕО) Најмалку двајца загинати во големиот пожар во зграда во близина на Москва

(ВИДЕО) Во близина на Москва гори Институт, во зградата има луѓе

Горан Наумовски

Две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени за време на ураганот во Москва