(ВИДЕО) Катастрофа во Италија: 13 загинати во поплави, над 10.000 раселени, штета од милијарди евра

Од:

13 лица загинаа, а повеќе од 10.000 се раселени во поплавите по обилните дождови кои го зафатија италијанскиот регион Емилија Ромања.

Штетата се мери во милијарди евра, а Владата ќе побара активирање на Европскиот фонд за солидарност, пренесува АНСА.

Во тој дел на Италија и денеска е во сила црвен метео аларм.

И синоќа имаше евакуации во Равена, а префектот на Равена Кастре Де Роса изјави дека слична ситуација не се случила повеќе од сто години и дека е потребна максимална вклученост на системот за цивилна заштита.

Во неколку градови се уште има населени места без струја и вода за пиење, додека на Апенините некои села се отсечени поради лизгање на земјиштето.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

Италија бара од Гугл една милијарда евра неплатени даноци

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент

Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот