(ВИДЕО) Катастрофа во Италија: 13 загинати во поплави, над 10.000 раселени, штета од милијарди евра

Од:

13 лица загинаа, а повеќе од 10.000 се раселени во поплавите по обилните дождови кои го зафатија италијанскиот регион Емилија Ромања.

Штетата се мери во милијарди евра, а Владата ќе побара активирање на Европскиот фонд за солидарност, пренесува АНСА.

Во тој дел на Италија и денеска е во сила црвен метео аларм.

И синоќа имаше евакуации во Равена, а префектот на Равена Кастре Де Роса изјави дека слична ситуација не се случила повеќе од сто години и дека е потребна максимална вклученост на системот за цивилна заштита.

Во неколку градови се уште има населени места без струја и вода за пиење, додека на Апенините некои села се отсечени поради лизгање на земјиштето.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди северна Италија

Тело на новороденче пронајдено на брод со мигранти во Италија

Се нудат 15 илјади евра и куќа за едно евро-Италија со нов повик за 3000 странци

Предраг Петровиќ

Воз налетал на работници додека поправаа пруга во Италија, петмина загинаа

Горан Наумовски

Силно невреме на северот на Италија, ветерот ги носеше покривите

Горан Наумовски

Повредени повеќе од десет украински туристи во судар на автобус и камион во Италија

Горан Наумовски