(ВИДЕО) Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Од:

Иран денеска успешно тестираше балистичка ракета со дострел од 2.000 километри, објавија иранските државни медиуми, два дена откако началникот на вооружените сили на Израел објави можна „акција“ против Техеран поради неговата нуклеарна програма.

Иран, кој има една од најголемите ракетни програми на Блискиот Исток, тврди дека има оружје што може да стигне до Израел и американските бази во регионот. И покрај противењето на САД и европските земји, Техеран соопшти дека ќе продолжи да ја развива својата „одбранбена“ ракетна програма.

„Нашата порака до непријателите на Иран е дека ќе ја браниме земјата и нејзините достигнувања. Нашата порака до нашите пријатели е дека сакаме да и помогнеме на регионалната стабилност“, рече иранскиот министер за одбрана Мохамадреза Аштиани. Државната телевизија објави, како што рече, снимка од надградена верзија на иранската балистичка ракета „Хорамшахр 4“ со дострел од 2.000 километри и способна да носи боева глава од 1.500 килограми.

Државната новинска агенција ИРНА објави дека проектилот се вика Кеибар, именуван по еврејскиот замок заробен од муслиманските воини во раните денови на исламот.

Би можело да ве интересира

Иранските беспилотни летала „Шахед“ содржат европски компоненти

Мохаџер-10: Дрон со најдолг дострел во светот

Уапсен таткото на Махса Амини: Му се закануваа да не ја одбележи годишнина од смртта на ќерката

Годишнина од смртта на Махса Амини: Иранските власти стравуваат од немири

Горан Наумовски

САД ја запреа испораката на сурова нафта од Иран и запленија 980.000 барели

ВИДЕО: Терористички напад во џамија во Иран, четворица убиени