(ВИДЕО) Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Од:

Иран денеска успешно тестираше балистичка ракета со дострел од 2.000 километри, објавија иранските државни медиуми, два дена откако началникот на вооружените сили на Израел објави можна „акција“ против Техеран поради неговата нуклеарна програма.

Иран, кој има една од најголемите ракетни програми на Блискиот Исток, тврди дека има оружје што може да стигне до Израел и американските бази во регионот. И покрај противењето на САД и европските земји, Техеран соопшти дека ќе продолжи да ја развива својата „одбранбена“ ракетна програма.

„Нашата порака до непријателите на Иран е дека ќе ја браниме земјата и нејзините достигнувања. Нашата порака до нашите пријатели е дека сакаме да и помогнеме на регионалната стабилност“, рече иранскиот министер за одбрана Мохамадреза Аштиани. Државната телевизија објави, како што рече, снимка од надградена верзија на иранската балистичка ракета „Хорамшахр 4“ со дострел од 2.000 километри и способна да носи боева глава од 1.500 килограми.

Државната новинска агенција ИРНА објави дека проектилот се вика Кеибар, именуван по еврејскиот замок заробен од муслиманските воини во раните денови на исламот.

Би можело да ве интересира

Новиот претседател на Иран надеж за милиони граѓани, вети либерализација на општеството

Путин: Односите меѓу Москва и Техеран се пријателски, убеден сум дека изборите нема да влијаат на тоа

Иран се заканува со „војна за уништување“ доколку Израел го нападне Либан

Од Русија стигна соопштение: Наскоро ќе се потпише голем договор со Иран

(ВИДЕО) Иран и Шведска разменија затвореници

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев