(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Од:

Демонстрантите ширум Франција денеска ги блокираа железничките пруги и автопатиштата и се судрија со полицијата во неколку градови во знак на протест против претседателот Емануел Макрон и неговите длабоко непопуларни пензиски реформи.

Околу 13.000 полицајци се распоредени на улиците низ Франција на десеттиот ден од протестите поради пензиската реформа на Макрон.

Париската полиција соопшти дека досега во главниот град на Франција се уапсени 22 лица. Синдикатите го повикуваат Макрон и бараат од него да се откаже од зголемувањето на законската старосна граница за пензионирање од 62 на 64 години.

Демонстрантите во Рен на западот на земјата блокираа обиколница и запалија напуштен автомобил.

Во западниот град Нант, опожарен е влезот на филијалата на банката BNP Paribas. Запален е и еден автомобил, а некои луѓе фрлале и огномет кон полицајците. Инаку, протестот беше мирен.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Франција изгуби контрола на делови од Нова Каледонија, истрели и експлозии одекнуваат низ островот

ВИДЕО: Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

(ВИДЕО) Франција прогласи вонредна состојба во Нова Каледонија

Горан Наумовски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина

Нова Каледонија: Во протестите повредени се над 50 полицајци, опожарени се 50 продавници и 200 автомобили