(ВИДЕО) Хаос во Иран: Полицијата брутално се пресметува со демонстрантите, над 30 мртви

Од:

Најмалку 31 цивил е убиен од почетокот на протестот во Иран, поттикнати од смртта на 22-годишнната Махси Амина, која почина откако беше уапсена од полицијата за морал поради неправилно носење хиџаб.

dobivaj vesti na viber

„Иранскиот народ излезе на улиците да се бори за своите основни права и човечко достоинство, а властите одговорија со куршуми на овие мирни протести“, рече директорот на ИХР, Махмуд Амири-Могадам, по шест дена демонстраци.

„Побаравме од судството да ги идентификува оние што шират лажни вести и гласини на социјалните мрежи, како и оние на улиците што ја загрозуваат психолошката безбедност на општеството да дејствува решително“, рече Гардата од каде изразија сочувство до семејството Амина.

Девојката почина во притвор откако беше уапсена минатата недела од полиција за морал затоа што наводно не го почитувала правилото за носење хиџаб. Сведоците тврдат дека полицијата ја однела во возилото каде била претепана.

Демонстрантите во Техеран и другите ирански градови палеа полициски возила. Нема знаци на намалување на протестите. За в петок се закажани протести за поддрѓка на конзервативните ирански власти.

Протестите поради смртта на Амина се најголеми во Иран од 2019 година. Повеќето од нив се на курдскиот северозападен дел од државата, но се проширија во главниот град и најмалку 50 градови низ целата земја.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Маж удри жена средe улица во Иран, но брзо беше совладан од толпата

А1он

НВО: Најмалку 36 жртви во немирите во Иран

Ана Ололовска

Иранскиот претседател вети истрага по смртта на Амини

Ана Ололовска

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

А1он

Иранскиот лидер во ОН го осуди „двојниот стандард“ на Западот кон нуклеарната програма на земјата

Ана Ололовска

ОН загрижени поради смртта на Иранката Амини

А1он