(ВИДЕО) Големо невреме на Крим, половина милион жители се без струја, има и повредени

Од:

Речиси половина милион жители на Крим останаа без струја поради невремето, изјави советникот на лидерот на Крим, Олег Кријучков. „Исклучени се 1.185 трафостаници, без струја се 498.000 луѓе“, напиша синоќа Кријучков на Телеграм.

Во невремето што го зафати Крим едно лице исчезна, а четири се повредени, соопшти денеска прес-службата на руското Министерство за вонредни ситуации. Pрипадниците на тоа Министерство цела ноќ ги евакуирале луѓето од поплавените куќи и им пружале помош, пренесува РИА Новости.

Најпогодени подрачја на полуостровот се Црното Море, Саки, Белогорско, Симферопол, Октобар Бахчисарај, Ленински, додаде Кријучков, пренесува РИА Новости. Во Черномошовиот регион поради прекин на електричната енергија е прекинато и водоснабдувањето, а има проблеми со канализацијата и парното греење, додаде началникот на округот Наталија Писарева.

Според Крјучек, 38 бригади работат на обновување на снабдувањето со електрична енергија. Денеска е неработен ден на Крим поради невремето.

Би можело да ве интересира

Симонјан: Германците размислувале да го бомбардираат мостот на Крим

Горан Наумовски

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

Горан Наумовски