(ВИДЕО) Голема воена парада на Црвениот плоштад во Москва

Од:

На Црвениот плоштад во Москва почна воена парада по повод Денот на победата над нацистичка Германија во Втората светска војна, а рускиот претседател Владимир Путин по 21 пат ќе направи преглед како врховен командант на армијата. На свечената парада во Москва ќе присуствуваат претседателите на Белорусија, Казахстан, Таџикистан, Туркменистан, Куба, Лаос и Гвинеја Бисао.

Во некои делови од земјата веќе се одржаа воени паради по повод Денот на победата – 9 мај.

Воени паради се одржаа во Владивосток, Новосибирск, Хабаровск, Улан-Уде, Чита, Јужно-Сахалинск.

Како што беше претходно најавено, на Парадата на победата во Москва годинава ќе учествуваат повеќе од 9.000 луѓе и повеќе од 70 видови опрема, како и две аеробатски групи на руските воздухопловни сили – „Руски витези“ и „Стрижи“.

Во Русија, секоја година на 9 мај, по повод Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна, во повеќе градови се одржуваат победнички паради, а централната е на Црвениот плоштад во Москва.

Тогашниот Советски Сојуз изгуби околу 27 милиони луѓе во Втората светска војна, од кои 14 милиони цивили.

Би можело да ве интересира

Во Москва втор ден по ред е соборен температурниот рекорд

Балтичките земји ја повикаа ЕУ да изгради одбранбена линија со Русија и Белорусија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на жртвите во пожарот близу Москва, луѓето во паника скокнале од прозорците на запалената зграда

(ВИДЕО) Најмалку двајца загинати во големиот пожар во зграда во близина на Москва

(ВИДЕО) Во близина на Москва гори Институт, во зградата има луѓе

Горан Наумовски

Две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени за време на ураганот во Москва