(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Од:

Група руски деца вежбале гаѓање користејќи фотографии од американскиот претседател Џо Бајден, неговиот украински колега Володимир Зеленски и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг како цели. Весникот „Аргументи и Факти“, кој е под контрола на руската влада, објави како сликите на светските лидери биле поставени на мало затворено стрелиште во техничкото училиште во сибирскиот град Томск, на околу 4.500 километри источно од Москва.

Антон Герашченко, советник на украинското Министерство за внатрешни работи, објави кратко видео од пукотници, иако не е јасно што користеле децата како муниција. Герашченко напиша дека во Русија „децата „учат патриотизам“ додека пукаат во Бајден, Зеленски и Столтенберг“.

Тие додадоа дека меѓу гостите на настанот имало и членови на платеничката група Вагнер, Томското поморско братство, Групата на советските сили во Германија, Регионалниот совет на ветераните и Народниот фронт на регионот Томск. Имаше и претставници на руското Министерство за вонредни ситуации, како и припадници на руската гарда.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина