ВИДЕО: Еден детал покажува каков проблем имаат Русите на фронтот

Од:

Украинско беспилотно летало оваа недела разнесе руски тенк на фронтот во регионот Херсон, на југот на Украина.

Тоа само по себе не е ништо посебно. Украинските сили уништија илјадници руски тенкови од почетокот на инвазијата. Дроновите се одговорни за стотици случаи. Она што е посебно за овој конкретен напад е типот на дронот, но и типот на тенкот. Станува збор за беспилотно летало FPV со тежина од еден килограм, кое разнело тенк Т-55 од педесеттите години на минатиот век, пишува Форбс.

Зошто е тоа интересно? Бидејќи овие тенкови во Херсон главно се управувани од 810-та бригада на руските маринци, а таа бригада вообичаено испраќа тенкови Т-55 во битка како некоја примитивна верзија на мобилни хаубици.

Фактот дека Русите ги ризикуваат своите најстари и најслаби тенкови во директни напади на украинските позиции е уште еден факт што аналитичарите го земаат предвид во нивните напори да разберат точно со колку функционални тенкови располага Кремљ откако изгуби најмалку 2.600 од нив во Украина.

Пред почетокот на инвазијата на Украина, целата руска армија имаше помалку од 3.000 активни тенкови. Според најдобрите проценки, руската индустрија произведе – или извади од складиштето – 500 тенкови во 2022 година и уште 1.500 во 2023 година.

Стапката со која тенковите се произведуваат и извлекуваат од складиштето веројатно не е доволна за да ги надомести сите загуби што Русија ги трпи во Украина – особено затоа што тие загуби се зголемија во последните недели.

На Русите им треба очајна потреба од функционални тенкови кои можат да им помогнат на нивните единици во нападите и поради тоа го користат Т-55 на начин на кој никогаш не би го користеле пред само неколку месеци – како вистински тенкови.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Снимката со германските офицери е доказ дека Западот е директно вклучен во војната

Руска новинарка објави снимка на која Германците зборуваат за Украина, во тек е истрага

ВИДЕО: Силна експлозија во Санкт Петербург

Катерина Ѓуровски

Се појави документ со условите на Путин за прекин на војната

Катерина Ѓуровски

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина