(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина

Од:

Не само што рускиот претседател ја замолкна конференцијата за безбедност во Минхен со веста за смртта на неговиот главен политички ривал, Алексеј Навални, туку тој постигна и добро измерен успех на бојното поле кога неговите војници конечно ја зазедоа Авдијивка во источна Украина во текот на викендот. .

Според еден од учесниците на конференцијата во Минхен, расположението на собирот на западните безбедносни и дипломатски елити било мрачно. „Постои чувство на итност без чувство за акција“, изјави за Политико Јан Техау, германски директор во тинк-тенкот Евроазија. „Ситуацијата е многу чудна“, додаде тој.

Две години по сеопфатната инвазија на Путин на Украина, ситуацијата никогаш не изгледала поопасна за Киев, но и за неговите соседи долж западната граница на Русија.

Американските републиканци, по наредба на поранешниот претседател Доналд Трамп, ја блокираат испораката на оружје за Украина. По преземањето на Бахмут и Авдијивка, руските трупи сега се обидуваат да ја зајакнат својата предност во правец на Маринка, Роботин, Кремина и Бахмут, според воените набљудувачи. Европските лидери, и покрај тоа што станаа главни материјални поддржувачи на Украина, не успеваат да ја пополнат празнината во воените резерви што ја оставија САД.

Во меѓувреме, Путин ја засилува својата кампања на заплашување против Западот. Во интервјуто со поранешниот водител на Фокс њуз Такер Карлсон, рускиот лидер ја спомена Полска повеќе од десетина пати, ставајќи ја членката на НАТО директно во неговата визија за Голема Русија, а рускиот вицепремиер почна да му се заканува на норвешкото раководство на островот Свалбард во Арктичкиот Океан.

Лидерите на земјите најблиску до Русија се подготвуваат за можна војна. Висок шведски одбранбен функционер им рече на своите сонародници во јануари „ментално да се подготват“ за војна, а министрите за одбрана на Данска и Естонија претходно овој месец предупредија дека Русија најверојатно ќе започне со тестирање на посветеноста на НАТО кон членот 5 во следните пет години.

Претставник на НАТО изјави за Политико дека преовладува ставот во алијансата дека Украина „не е на работ на колапс“ и дека „мрачните најави се претерани“. Но, аналитичарите кои ја следат ситуацијата на бојното поле не се толку убедени. „Она што го слушаме е застрашувачко“, изјави висок претставник на европската влада во јануари. „Ризикот од руски пробив е реален. Не го сфаќаме доволно сериозно“, додаде тој.

Можеби е прерано да се каже дека Западот ќе ја загуби војната во Украина, но се поочигледно е дека тоа би можело, пишува Politico. Додека Киев и неговите сојузници размислуваат за застрашувачката листа на можности за наредната година, вклучувајќи го и притисокот од руските сојузници Иран и Кина да предизвикаат Трета светска војна, вреди да застанеме за момент и да прашаме: Како дојдовме овде?

Според дипломатите, безбедносните службеници и експертите од двете страни на Атлантикот кои разговараа за Политико, дел од одговорот на ова прашање лежи во фактот дека одговорот на Западот на активностите на Русија е диктиран, барем делумно, од стравот од нуклеарно конфликт наместо проактивна стратегија за помош на Украина да ги отфрли напаѓачите.

„Се започна на почетокот на војната кога германскиот канцелар Олаф Шолц и администрацијата на претседателот Џо Бајден се согласија на овој постепен пристап за вооружување на Украина и санкционирање на Русија“, рече еден висок дипломат на ЕУ кој сакаше да остане анонимен.

„Некои влади тврдеа: „Мораме да ја искористиме целата сила на нашиот капацитет за одговор против Русија“. Но, аргументот што го слушнавме за возврат беше: „Не, не сакаме“, додаде тој. „Постоеше страв во администрациите на Бајден и Шолц за можноста за нуклеарен конфликт“, продолжи дипломатот. „Тој страв беше многу силен на почетокот. Тоа ја обликуваше реакцијата на светот“, вели тој.

„Знаеме дека Путин му кажа на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека може да ја нападне неговата земја во рок од пет минути“, рече Хантер Кристи, висок научен соработник во Финскиот институт за меѓународни односи. „Ако му го направил тоа на Џонсон, сосема е можно да му го направил тоа на Бајден“, рече Техау, додавајќи: „Имаше некои прилично добро информирани шпекулации за директна нуклеарна закана за Шолц“.

„Овде има очигледна шема“, рече Хантер Кристи. „Го видовме со тенкови. Го видовме со авиони. Го видовме со предупредувања за тоа како може да се користи HIMARS. Има опсесивно внимание на деталите, предупредувања за тоа како може да се користи ова оружје иако некои од размислувањата се воено апсурдни. Она што го крие оваа опсесија е стравот од предизвикување некаква ескалирачка реакција. Тоа е разбирливо – никој не сака нуклеарна војна“, додаде тој.

Речиси две години подоцна, Берлин и Вашингтон сè уште ја следат истата агенда, освен што сега дискусијата е фокусирана на ракети со долг дострел кои би ѝ помогнале на Украина да ги прекине руските линии за снабдување, особено американското производство ATACMS и германските крстосувачки ракети Таурус.

Се чини дека смртта на Навални ја смени пресметката. Медиумите во Германија и САД сега известуваат дека Бајден и Шолц се подготвуваат да ги предадат ракетите Taurus и ATACMS на Украина. Слични дискусии се во тек за користење на руските замрзнати средства за помош на Украина – моментално во мирување поради противењето на Германија и Белгија.

„Некои луѓе живеат во илузија дека ограничената поддршка за Украина е доволна за да ја држи Русија и дека ситуацијата не претставува вистинска опасност за ЕУ“, рече Вирџинијус Синкевичиус, европски комесар од Литванија. „Но, мислам дека тоа е апсолутно погрешно. Самата војна, и како хуманитарна катастрофа и како безбедносен проблем, е многу проблематична за ЕУ“, додава тој.

Во говорот на конференцијата во Минхен, Шолц навести дека Западот тивко ги редефинира своите воени цели во Украина. Наместо да каже „Украина ќе победи“ или „Русија мора да ја напушти Украина“, германскиот канцелар тврди дека не треба да му се дозволи на Путин да ги диктира условите за мир во Украина. „Нема да има диктиран мир. Украина нема да го прифати, ниту ние“, рече Шолц.

„Ова е дефинитивно помеко од „Украина не може да загуби“, рече Текау. „И во основа тоа значи цементирање на статус кво“, заклучува тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Силна експлозија во руски град, украинците тврдат дека погодиле фабрика за авиони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Украина ја зајакнува одбраната на Харков, следната веројатна голема цел на руските сили

Катерина Ѓуровски