ВИДЕО: Десетици илјади наставници излегоа на улиците во Лисабон барајќи подобри плати и услови

Од:

Десетици илјади наставници и друг персонал во државните училишта вчера излегоа на улиците на Лисабон барајќи повисоки плати и подобри работни услови, со што дополнително се притиска португалската влада зафатена со криза.

Извикувајќи слогани како „за банките има милиони, за нас само ситно“, околу 80.000 демонстранти го исполнија главниот град на Португалија, соопшти полицијата.

Една година откако социјалистичкиот премиер Антонио Коста освои мнозинство во парламентот, тој се соочува со пад на популарноста и улични протести не само од наставниците, туку и докторите.

Синдикатот на сите просветни работници (СТОП) бара Владата да ги зголеми платите на наставниците и другите вработени во училиштата за најмалку 120 евра месечно и да го забрза напредувањето во кариерата.

Владата не даде контрапредлог конкретно за наставниците, но рече дека ќе ги зголеми месечните плати на сите државни службеници кои заработуваат до 2.600 евра за 52 евра.

Наставниците се жалат дека замрзнувањето на кариерата во минатото ги прави најниско платените високи државни службеници, што значи дека нивната финансиска состојба се влошила откако инфлацијата неодамна се искачи на највисокото ниво во последните 30 години.

Наставниците на најниската скала се платени околу 1.100 евра месечно, а дури и оние на врвот обично заработуваат помалку од 2.000 евра месечно.

Би можело да ве интересира

Многу силен земјотрес ја погоди Португалија

Во Португалија беснеат шумски пожари, во Лисабон е издадено црвено предупредување

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

(ВИДЕО) Повеќе од 600 пожарникари го гаснат пожарот во Португалија

Почина бебе кое чекаше шест часа за да биде пренесено во друга болница

Четворица мртви во Португалија по кавга за гулаби

Горан Наумовски