Велика Британија: Истрага за „Хуавеи“ и истекување на доверливи информации

Од:

Британската Влада почна истрага за откривање на доверливи разговори и улогата на кинеската компанија „Хуавеи Технолоџис“ во синџирот на снабдување на 5Г мрежата.

Советот за национална безбедност одлучи да го забрани пристапот на Хуавеи до сите делови на јадрото на 5Г мрежата во земјата и да го ограничи пристапот на таа компанија до резервни делови.

Излегувањето на информации од состанокот на Националниот совет за безбедност, првпат објавени во медиуми, предизвика бес во Парламентот, бидејќи дискусиите на одборот треба да бидат тајни.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голем пожар во Саутемптон, клубот го одложи вечерашниот натпревар

Во Норфолк: Четиричлено семејство пронајдено мртво, таткото и мајката се прободени во вратот

Горан Наумовски

Обилниот снег на северот на Англија предизвика сообраќаен колапс и прекин на електричната енергија

Горан Наумовски

Во Манчестер: Полицијата и пожарникарите опколија авион поради закана за бомба

Горан Наумовски

Медицинската сестра која уби седум бебиња во Британија осудена на доживотен затвор

Горан Наумовски

Англиски насилник брутално претепа жена, косата на жртвата и беше црвена од крв