Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден планира да ги суспендира сите сегашни нарачки за системи за противвоздушна одбрана Патриот и ракети пресретнувачи и да ја пренасочи нивната испорака во Украина.

Според „Фајненшл тајмс“, таа одлука треба да биде на сила додека не се исполнат одбранбените потреби на Украина.

Овој потег би можел да биде објавен подоцна во текот на денот, се вели во извештајот на ФТ, цитирајќи три добро информирани луѓе запознаени со потегот.

Како што пренесува Ројтерс, Украина бара американски ракетни системи Патриот кои се покажаа како витални за способноста на Киев да соборува руски балистички и хиперсонични ракети.

Агенцијата потсетува дека Украина неодамна ги зголеми барањата за ракети по руските напади врз енергетскиот сектор на земјата.
Претходно овој месец, германскиот министер за одбрана Борис Писториус објави дека неговата земја ќе испорача уште 100 системи Патриот на Украина, како дел од иницијативата со Данска, Холандија и Норвешка.

Од друга страна, Романија и Полска претходно најавија дека не сакаат да ги пренасочат своите „патриотски“ системи, купени и платени, во Украина.

Доколку се реализира планот на администрацијата во Белата куќа, тоа би значело дека Украина ќе добие голем број американски системи.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија