Вартоломеј Први: Невозможно да се замисли колкаво уништување му донесе оваа ужасна инвазија на украинскиот народ

Од:

Духовниот водач на православните христијани, вселенскиот патријарх Вартоломеј, денеска го осуди рускиот напад врз Украина како суров чин што предизвикува големи страдања.

Тој не ја именуваше Русија во коментарите за време на неговата посета на Варшава по средбата со украинските бегалци. Полска прифати најголем број луѓе кои бегаат од војната во Украина. „Едноставно е невозможно да се замисли колкаво уништување му донесе оваа ужасна инвазија на украинскиот народ и на целиот свет“, рече вселенскиот патријарх Вартоломеј Први на прес-конференција.

Тој додаде дека солидарноста со Украинците е единственото нешто што може да го победи злото во светот.

„Тоа ја поттикнува имагинацијата колкав хаос предизвика оваа ужасна инвазија во Украина и во целиот свет“, рече вселенскиот патријарх Вартоломеј Први на Универзитетот „Стефан Вишински“. 82-годишникот, исто така, ја осуди војната како „неправедна“ и „неоснована“ по состанокот со полскиот претседател Анджеј Дуда во понеделникот, додавајќи дека „војна меѓу православните христијани е апсолутно неприфатлива“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Буданов: Ситуацијата во регионот Харков станува критична за вооружените сили на Уркаина