Унгарија се понуди за домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Од:

Унгарија се понуди да биде домаќин на руско-украинските мировни преговори.

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто предлогот им го дал на рускиот колега Сергеј Лавров и шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак.

„Предложив преговори во Будимпешта, безбедно место за двете делегации“, напиша Сијарто на Фејсбук.

„Тие ми се заблагодарија и рекоа дека ќе ја разгледаар понудата“, додаде унгарскиот министер за надворешни работи.

Унгарија, како членка на ЕУ и НАТО, има блиски односи со Русија откако Виктор Орбан дојде на власт во земјата. Сепак, тој вчера ја осуди руската инвазија на Украина.

Русија вчера предложи разговорите да се одржат во Минск, но како предуслов побара предавање на украинската армија. Украинското раководство, пак, ја предложи Варшава како локација за преговорите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Киев: Русите мислат дека уништиле авион и противвоздушен систем, ги излажавме

Катерина Ѓуровски