Украинска трагедија: Се вратил по две години руско заробеништво, загинал во сообраќајка

Од:

Украинскиот војник Јуриј Калкин загина во сообраќајна несреќа неколку дена по враќањето од двегодишно руско заробеништво.

Халкин се врати во Украина по размената на затвореници со Русија на 31 јануари, загина на 8 февруари кога го удрил камион додека минувал улица во Днепропетровск.

Ќерката на Јуриј, Валерија, вели дека не стигнала ни да го види својот татко, бидејќи тој веднаш по враќањето во Украина бил однесен на рехабилитација.

– Татко ми го нема, не го уби ниту војна, ниту куршум, ниту две години затвор… Ја преминуваше улицата кога го удри автомобил. Го чекав твојот повик, како што ми вети, но никогаш нема да те слушнам – напишал Валерија на својот профил на Инстаграм.

Истрагата е во тек и наредени се вештачења. Порталот Страна неофицијално наведува дека Халкин бил удрен од воено возило.

На 31 јануари Русија ослободи 207 воени заробеници, меѓу кои и Халкин. Тоа беше втора голема размена на затвореници по долга пауза. Војниците кои беа ослободени беа заробени во Мариупол каде беа опколени со недели во Азовстал, потоа на Змискиот остров и во правец на Доњецк, Запорожје, Харков, Луганск, Керсон и Суми.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Снимката со германските офицери е доказ дека Западот е директно вклучен во војната

Руска новинарка објави снимка на која Германците зборуваат за Украина, во тек е истрага

ВИДЕО: Силна експлозија во Санкт Петербург

Катерина Ѓуровски

Се појави документ со условите на Путин за прекин на војната

Катерина Ѓуровски

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина