Украина предупредува на трета светска војна пред клучната одлука во Америка

Од:

Украинскиот премиер изјави за Би-Би-Си дека ќе има трета светска војна доколку Украина ја загуби војната со Русија, апелирајќи до американскиот Конгрес да го усвои повеќемесечниот закочен закон за странска помош. Денис Шмихал изрази „внимателен оптимизам“ дека американските пратеници ќе го усвојат жестоко оспоруваниот предлог-закон, кој обезбедува 61 милијарда долари американска помош за Киев.

Претставничкиот дом треба да гласа за пакетот оваа сабота. Предлогот вклучува финансирање за Израел, како и за Индо-Пацификот.

Зборувајќи за Би-Би-Си синоќа во Вашингтон, Шмихал за американската безбедносна помош рече: „Тие пари ни требаат вчера, не утре, не денес“.

„Ако не се заштитиме, Украина ќе падне“, рече тој, а потоа додаде: „Глобалниот безбедносен систем ќе биде уништен и целиот свет ќе мора да најде нов безбедносен систем. Или ќе има многу конфликти, многу такви војни, а тоа може да доведе до трета светска војна“.

Ова не е првпат Украина да објавува алармантно предупредување за последиците од нејзиниот потенцијален пораз. Минатата година, претседателот Володимир Зеленски рече дека ако Русија победи во војната, може да ја нападне Полска, што ќе предизвика трета светска војна.

Кремљ, од друга страна, ги исмеа таквите тврдења како заплашување на Западот. Минатиот месец, претседателот Владимир Путин ги отфрли сугестиите дека Русија може еден ден да ја нападне Источна Европа како „целосна глупост“. Додуша, тој го тврдеше истото за Украина пред да започне целосна инвазија на таа земја.

Русија никогаш не нападнала земја во НАТО, во која спаѓа и Полска. Пактот за колективна одбрана на НАТО значи дека нападот врз една членка е напад врз сите.

Во интервју за Би-Би-Си, новинарите го прашаа премиерот Шмихал за неодамнешното тврдење на републиканскиот шеф на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом, Мајкл Мекол, кој рече дека членовите на неговата партија биле „заразени“ од руската пропаганда.

„Треба да разбереме дека дезинформациите и пропагандата погодуваат многу луѓе во САД, многу луѓе во Европската унија, како што е случајот во Украина“, рече Шмихал. Имено, десното крило на Републиканската партија со месеци ја блокира потенцијалната помош за Украина.

Некои од тие пратеници се спротивставија на испраќање помош од десетици милијарди долари во странство без претходно да одобрат финансирање за безбедноста на границата меѓу САД и Мексико. Овие конзервативци, исто така, ја отфрлија како клевета секоја сугестија дека тие би можеле да бидат про-Кремљ.

Претседателот Џо Бајден изјави вчера дека ќе го потпише пакетот за да стане закон веднаш откако Конгресот ќе го усвои „за да испрати порака до светот дека стоиме со нашите пријатели“. Украина е критично зависна од снабдувањето со оружје од САД и Западот за да ја продолжи борбата против Русија, која има супериорност во воена сила, како и во артилериска муниција.

Повеќемесечниот ќорсокак во Конгресот веќе во голема мера влијаеше на ситуацијата на првите борбени линии. Како резултат на тоа, Украина се најде во позиција каде што беше принудена да се повлече поради недостиг на муниција и пад на моралот.

Во февруари таа се повлече од Авдијивка, град во окупираниот Доњецк, кој го држеше од почетокот на конфликтот во 2014 година. Олександар Тарнавски, генералот кој го надгледуваше повлекувањето, рече дека Русите имаат 10 пати повеќе артилериска муниција од Украинците, додавајќи дека повлекувањето по неколкумесечни борби е „единственото правилно решение“.

Володимир Зеленски го обвини „вештачкиот недостиг на оружје“ додека итно апелираше за дополнителна воена помош за да се избегне „катастрофална ситуација“. Американскиот претседател Бајден како причина за повлекувањето го наведе „намалувањето на испораката на оружје како резултат на неактивноста на Конгресот“.

Загубата на Авдијивка беше најтешкиот пораз на Украина откако нејзините трупи се повлекоа од Бахмут во мај 2023 година. И двата порази дојдоа по неколкумесечна исцрпувачка војна во која руските сили ги израмнија зградите со немилосрдни артилериски напади и испратија бранови војници на фронтот.

Генералот Сер Ричард Баронс, поранешен командант на Здружената команда на Обединетото Кралство, неодамна изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со пораз оваа година ако не ги добие оружјето и муницијата што ѝ се потребни за да ги обезбеди своите линии.

„Гледаме како Русија напаѓа на линијата на фронтот, користејќи предност од пет спрема еден во артилерија, муниција и жива сила“, рече тој, а потоа додаде: „Украина можеби чувствува дека не може да победи. И кога ќе дојде до тој момент, зошто дали луѓето би сакале да се борат и да умрат?”

Двете страни претрпеа големи загуби во борбите, но зголемените загуби ја оставија Украина, за разлика од Русија, со значителен недостиг на работна сила. Претходно овој месец, владата ја намали старосната граница за регрутирање од 27 на 25 години во обид да регрутира стотици илјади нови регрути.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот

ВИДЕО: Русите нападнаа трговски центар во Харков, најмалку двајца мртви

Катерина Ѓуровски