Украина: Комичарот Зеленски води во анкетата за претседателските избори

Од:

Најновото истражување во Украина покажа дека популарниот комичар, 41-годишниот Владимир Зеленски, води во кампањата за претседателските избори.

Истражувањето, кое е спроведено од киевскиот Институт за социологија, покажа дека комичарот кој глумеше претседател во популарна телевизиска емисија, води пред останатите кандидати со 27 отсто од гласовите.

Актуелниот претседател Петро Порошенко има помалку од 18 отсто од гласовите, а поранешната премиерка Јулија Тимошенко има 16 отсто поддршка.

Во анкетата учествуваа 2.007 граѓани, кои рекле дека знаат за кого ќе гласаат на изборите закажани за 31 март.

Би можело да ве интересира

Украинска министерка, во знак на солидарност, се придружи на евакуираните во карантин

Путин се надева на подобри односи со Украина

Ана Ололовска

Црната кутија од украинскиот авион останува во Иран

Ана Ололовска

Протече таен документ на холандските разузнавачи за падот на авионот МН17

Ана Ололовска

Јованович: САД усвоија неморална надворешна политика, а Трамп нема визија

А1он

Запирање на војната во Донбас приоритет на претседателот на Украина

Ана Ололовска