Украина ќе инвестира 550 милиони долари во беспилотни летала

Од:

Украинската армија ќе потроши речиси 550 милиони долари за беспилотни летала во 2023 година и за таа цел има потпишано 16 договори со локални производители, изјави министерот за одбрана Олексеј Резников.

„Оваа година ќе ги зголемиме набавките на беспилотни летала за вооружените сили на Украина. За таа цел имаме намера да издвоиме околу 20 милијарди гривни (547,05 милиони долари)“, напиша Резников на Фејсбук.

Од почетокот на војната, и Украина и Русија користеа широк спектар на беспилотни летала за извидувачки и офанзивни цели. Киев доби значителни испораки на беспилотни летала од своите партнери, кои се движат од турскиот ракетно вооружен Bayraktar TB2 до норвешкиот извидувачки дрон Black Hornet, кој тежи помалку од 33 грама. Но, сега Украина исто така сака да го зголеми сопственото производство за да создаде своја „армија на беспилотни летала“, како што рекоа нејзини официјални лица.

Би можело да ве интересира

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ