Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Од:

Додека Киев размислува како да одговори на најавата на Полска дека ќе престане да испорачува оружје, се зголемуваат стравувањата дека Украина може да ја изгуби воената поддршка од еден од своите најсилни поддржувачи, пишува Sky News. Поранешниот популистички премиер на Словачка, Роберт Фицо, се чини дека е фаворит за победа на националните избори следната недела, што може да навести голема промена во нејзиниот однос со источниот сосед. За време на политичкиот митинг минатата недела, тој вети дека ќе го запре снабдувањето со оружје од Словачка за Киев, доколку победи на изборите.

„Ние сме мирна земја“, им рече тој на поддржувачите. „Нема да испратиме ниту еден куршум во Украина. Досега Братислава го снабдуваше Киев со оружје и понуди силна политичка поддршка во Европската унија и НАТО.

Но, Фицо рече: „Тие сепак ќе мора да седнат и да најдат договор. Русија никогаш нема да го напушти Крим, никогаш нема да ги напушти териториите што ги контролира“. Не е сигурно дека Фицо ќе победи, бидејќи ниту една партија не верува дека ќе обезбеди мнозинство, а изгледите за формирање коалициска влада се сметаат за тешки. Западните дипломати и официјални претставници во Киев, исто така, велат дека мала земја како Словачка може само толку далеку да ѝ пркоси на политиката на ЕУ и НАТО. Но, 59-годишникот ги подигна веѓите во Брисел и пошироко критикувајќи ги санкциите против Русија, повикувајќи на приближување со Москва кога војната ќе заврши и вети дека ќе стави вето на членството на Украина во НАТО.

Повторувајќи ја нашироко отфрлената и редовно повторувана реторика од Москва, тој претходно рече дека војната „започна во 2014 година кога украинските нацисти и фашисти почнаа да убиваат руски граѓани во Донбас и Луганск“.

Неколку западни дипломати велат дека неговите коментари предизвикале значителна загриженост кај сојузниците на Словачка.

„Руски трупи на вашата граница и нарушени односи со вашите сојузници, дали тоа го сакате?“, изјави дипломат за Ројтерс. Друг дипломат рече дека Фицо ќе се двоуми дали да го намали снабдувањето со оружје на Украина, освен од веќе исцрпените воени резерви, со оглед на економската важност на производителот на муниција и базата за поправка.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија