Тропската бура Џулија прерасна во ураган

Од:

Тропската бура Џулија прерасна во ураган, соопшти Националниот центар за урагани на САД.

Невремето е со ветрови со брзина од 120 километри на час. Неколку земји од Централна Америка беа ставени во состојба на готовност поради нејзиното приближување. Меѓу нив се Никарагва, Колумбија и Гватемала. Бурата може да ги зафати и Хондурас и Ел Салвадор.

Сега минува во близина на колумбиските острови Сан Адрес и Провиденсија и се очекува да ја погоди Никарагва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Горан Наумовски

Во ураганот Ијан загинаа 80 граѓани на САД, штетата е проценета на десетици милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на загинати од ураганот Ијан се зголеми до 78

Ана Ололовска

Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Ана Ололовска

Штетата од ураганот Ијан во државата Флорида изнесува меѓу 28 и 47 милијарди долари

Ана Ололовска