Трамп: Ова беше најголемиот лов на вештерки во историјата на Америка

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше ослободен од Сенатот од обвинение за поттикнување бунт, вети дека ќе продолжи да ја брани „големината на Америка“.

„Нашето величествено, историско и патриотско движење „Да ја направиме Америка повторно голема“, само што почнува“, наведе Трамп во изјавата, повторно претставувајќи се како жртва на „лов на вештерки“.

„Ќе имам многу што да споделам со вас во следните месеци и едвај чекам да ја продолжам … на патот кон голема Америка“, додаде тој, без да ја наведува својата политичка иднина.

Трамп им се заблагодари на сите сенатори „кои гордо го бранеа уставот“ и го критикуваше процесот на импичмент како „нова фаза во најголемиот лов на вештерки во историјата“.

„Ниту еден претседател никогаш не бил третиран вака“, изјави тој.

Педесет и седум сенатори гласаа „виновен“, а 43 „не е виновен“. Потребното двотретинско мнозинство во Горниот дом на американскиот Конгрес за да биде осуден Трамп не беше постигнато.

Би можело да ве интересира

Американскиот претседател отсега нема да може сам да одлучи земјата да истапи од НАТО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Трамп ѝ даде интервју на снаата Лара, Фејсбук експресно го избриша

Жарко Настоски

Полицајци од Капитол Хил го тужат Трамп за немирите на 6 јануари

Ана Ололовска

Промовирана интернет страницата на Трамп

Ана Ололовска

ВИДЕО: На свадба му го дадоа микрофонот на Трамп, тој одржа политички говор

Жарко Настоски

Водечките американски медиуми загубија значаен дел од публиката по заминувањето на Трамп

Жарко Настоски