Трамп не се откажува: Најавува информации за изборна измама во Џорџија

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека наскоро ќе објави важна информација која се однесува на изборна измама во државата Џорџија.

„Доаѓа важна информација за изборна измама во Џорџија. Бидете во тек“ – напиша Трамп на Твитер.

Во петокот, по рачното пребројување на гласовите беше потврдено дека Бајден победил во оваа држава. Според тие резултати, Бајден добил 2.474.507, а Трам 2.461.837 гласа. Државниот секретар на Џорџија, Бред Рафенспергер кој е републиканец изјави дека по рачното пребројување, Трамп не успеал да освои електорски гласови. Набрзо стигна и корекција на изјавата од неговата канцеларија во кој се вели дека гласовите уште не се верификувани.

Би можело да ве интересира

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Ана Ололовска

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски ги добил гласовите

Жарко Настоски

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Ана Ололовска

Пенсилванија ја прекина верификацијата на резултатите од претседателските избори

Ана Ололовска

Трамп го помилува поранешниот советник за национална безбедност, Мајкл Флин

Ана Ололовска

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Ана Ололовска