Тешка ситуацијата во Часов Јар

Од:

Ситуацијата за вооружените сили на Украина во градот Часов Јар во Донбас е исклучително тешка, соопшти 24-та механизирана бригада на украинската армија.

„Ве известуваме дека единиците на 24-та посебна механизирана бригада се префрлени за зајакнување на одбраната на подрачјето на Часов Јар. Ситуацијата во и околу градот е исклучително тешка“, се наведува во соопштението на социјалните мрежи.

На крајот на мај врховниот командант на вооружените сили на Украина, Александар Сирски, ја објави тешката ситуација за украинската армија на фронтот. Според него, жешките точки се Ивановско и Часов Јар.

Од друга страна, Русите соопштија дека го чистат Часов Јар од украинските сили.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија