„Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

Од:

Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови Мали Антили, кои се наоѓаат помеѓу Карипското Море и Атлантскиот Океан.

Центарот информира и дека ураганот носи ветрови со јачина од 155 километри на час.

Би можело да ве интересира

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Ана Ололовска

Ураганот Сали предизвика катастрофални поплави во јужниот дел на САД

Ана Ололовска

Ураганот „Сали“ му се заканува на југоистокот на САД

Ана Ололовска

Трамп посети делови од Луизијана и Тексас погодени од ураганот „Лора“

А1он

Во ураганот Лаура загинаа најмалку 14 лица

А1он

Ураганот „Лора“ ја загуби снагата и ослабна во тропска бура

А1он