Татко и син од САД 10 години мамеле на лотарија, заработиле повеќе од 20 милиони долари

Од:

Федералниот суд во понеделникот осуди татко и син од Масачусетс за незаконско стекнување на повеќе од 20 милиони долари од добивки на лотарија и лажење на даночните пријави за да избегнат плаќање повеќе од 6 милиони долари федерални даноци. Али Џафар (63) е осуден на пет години затвор, додека неговиот 29-годишен син Јусеф Џафар е осуден на 50 месеци затвор.

Исто така, им беше наложено да платат повеќе од 6 милиони долари како реституција и да ги вратат сите пари што ги заработиле од измамата. Во декември, двајцата беа прогласени за виновни за една точка за заговор за измама на IRS, една точка за заговор за перење пари и една точка за поднесување лажна даночна пријава, јавува CNN.

„Овој случај е, во својата суштина, елаборирана даночна измама. Во текот на децении, овој тим на татко и син ја измами Комисијата за државна лотарија во Масачусетс и УЈП да приберат милиони тешко заработени долари од даночните обврзници“, рече в.д. Џошуа С. Леви во соопштение за медиумите.

„Овие обвинети работеа заедно за да регрутираат широка мрежа на ко-заговорници и да ја шират својата измама со лотарија низ Масачусетс, избегнувајќи откривање со постојано лажење на владините службеници“, продолжи тој. Валери С. Картер, адвокатка на Али и Јусеф Џафар, изјави за Си-Ен-Ен дека нејзините клиенти планираат „да поднесат жалба до Првиот окружен апелационен суд“.

Мохамед Џафар, уште еден од синовите на Џафар, кој исто така беше вклучен во заговорот, минатата година се изјасни за виновен за заговор за измама на УЈП и ќе биде осуден во јули. Канцеларијата на американското обвинителство вели дека мажите учествувале во три од четирите најголеми индивидуални добивки на лотарија во Масачусетс во 2019 година.

„Овој случај е пример за обемните напори што Лотаријата ќе ги преземе во партнерство со органите за спроведување на законот за да помогне во спречувањето на нелегални активности. Оваа одлука е кулминација на долгогодишната напорна работа за одржување на интегритетот на лотаријата“, рече Дебора Б. Голдберг, државен благајник и претседател на комисијата за лотарија.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Калифорнија

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Насилство во Мичиген: Ученичка со стол удри наставничка по глава