Тајван постепено го нормализира воздушниот сообраќај

Од:

Тајванското Министерство за транспорт соопшти дека летовите низ воздушниот простор на островот постепено се обновуваат бидејќи повеќето известувања за кинеските воени вежби „веќе не се во сила“.

dobivaj vesti na viber

Меѓутоа, министерството соопшти дека Тајван ќе продолжи да ги пренасочува директните летови и бродовите до понеделник наутро по локално време.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На Тајван почна со работа прв телевизиски канал на англиски јазик

А1он

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Кина ја осуди изјавата на Бајден за американско бранење на Тајван при кинеска интервенција

Ана Ололовска

Бајден: Американските сили би го бранеле Тајван, доколку Кина го нападне островот

Ана Ололовска

Во Тајван регистриран нов земјотрес со јачина од 5,6 степени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотни снимки од силниот земјотрес во Тајван

Катерина Павлова-Николовска