Тајван постепено го нормализира воздушниот сообраќај

Од:

Тајванското Министерство за транспорт соопшти дека летовите низ воздушниот простор на островот постепено се обновуваат бидејќи повеќето известувања за кинеските воени вежби „веќе не се во сила“.

Меѓутоа, министерството соопшти дека Тајван ќе продолжи да ги пренасочува директните летови и бродовите до понеделник наутро по локално време.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес го погоди Тајван

САД му испраќа оружје во Тајван

Пентагон: Стејт департментот одобри продажба на воена опрема за Ф-16 на Тајван

Кина почна воени вежби во близина на Тајван: „Ова е сериозно предупредување“

Кинез пливал десет часа за да избега на Тајван

Катерина Ѓуровски

Рекорден број кинески воени бродови во водите околу Тајван