Тајван најави одговор на кинеските воени вежби

Од:

Официјалната тајванска Централна новинска агенција објави дека војската на Тајван ќе спроведе артилериски вежби со боева муниција во јужниот дел на округот Пингтунг во вторник и четврток како одговор на кинеските вежби.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата информира дека вежбите ќе вклучуваат снајперисти, борбени возила, оклопни возила, како и напаѓачки хеликоптери, повикувајќи се на анонимен извор.

Во меѓувреме, тајванското Министерство за транспорт соопшти дека летовите низ неговиот воздушен простор постепено се обновуваат бидејќи повеќето известувања за кинески воени вежби во близина на островот „повеќе не се во сила“. Сепак, Министерството во соопштението наведе дека Тајван ќе продолжи да ги насочува летовите и бродовите подалеку од кинеската воена вежба во близина на неговиот источен брег до 10 часот по локално време во понеделник наутро.

Тајванскиот совет за прашања на копното (MAC) ги повика властите во Пекинг „да бидат воздржани и веднаш да престанат со сето нивно воинствено однесување“. Советот ја обвини Кина дека продолжува со воените вежби околу Тајван „како дел од симулирање напад и блокада заради заплашување на Тајван и соседните земји“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На Тајван почна со работа прв телевизиски канал на англиски јазик

А1он

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Кина ја осуди изјавата на Бајден за американско бранење на Тајван при кинеска интервенција

Ана Ололовска

Бајден: Американските сили би го бранеле Тајван, доколку Кина го нападне островот

Ана Ололовска

Во Тајван регистриран нов земјотрес со јачина од 5,6 степени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотни снимки од силниот земјотрес во Тајван

Катерина Павлова-Николовска