Светската сила на работ на банкрот, лоши прогнози за животниот стандард во Германија

Од:

Прогнозите за економски раст на Германија се повеќе од тенки, што значи дека државната каса ќе биде празна. А бидејќи се ближат изборите, тоа е и голем политички предизвик и за министерот и за коалицијата.

„Парите не паѓаат од небо“, постојано повторуваат германските министри за финансии. Пред пет години, кога државните приходи пресушија поради пандемијата, министер за финансии беше денешниот канцелар Шолц. А речиси истите зборови денеска може да се слушнат и од министерот за финансии од редовите на либералите (ФДП) Кристијан Линднер.

Германската економија е разнишана: понекогаш се зборува за затворање погони и отпуштање вработени, понекогаш не е толку лошо како што многумина стравуваа дека ќе биде. Прогнозите се сè уште повеќе од претпазливи: рецесијата можеби е зад нас, но растот веројатно ќе биде малку над нулата.

И според тоа, даночните приходи за 2025 година беа проценети и со тажен резултат: државната каса ќе има околу 11 милијарди евра помалку отколку што се мислеше – и на што многу министри веќе сметаа за нивниот ресор. Огнениот противник на државното задолжување, министерот Линднер, затоа предупредува: сега е црно-бело, „нема финансиски простор во догледна иднина“.

Ова е местото каде некои министерства можеби се чувствуваат повикани: министерката за развој Свења Шулче бара дополнителни 2 милијарди евра. Неговиот сектор сепак мораше да заштеди премногу, а политиката на развојна помош е истовремено и гаранција за безбедноста на самата Германија. Безбедноста секако е аргумент и на социјалдемократската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, која тврди дека повеќе не може да се заштеди во нејзиниот сектор. А потоа, тука е министерот за одбрана Борис Писториус кој би сакал барем 10 отсто повеќе во неговата каса да плати за повеќе луѓе во Бундесверот и подобра опрема.

Министерот за финансии на прес-конференцијата изјави дека штотуку разговарал со министерот за одбрана и го повторил своето мислење дека дури и рускиот напад врз Украина не може да биде причина Германија да се откаже од принципот на ограничување на државното задолжување. Парите на располагање мора да бидат доволни, но може да се распределат поинаку, нагласи Линднер. А кога станува збор за националната безбедност, тој вели: „Фискалната отпорност е исто така категорија на безбедносната политика. Кој има резерви во случај на криза е добро подготвен“.

Германската влада треба да го претстави својот буџетски план за 2025 година до 3 јули, но многу копја сепак ќе се скршат над него. Затоа што следната година има и парламентарни избори во Германија, па има искушение да се „купат“ гласови. Министерот Линднер, на пример, следната година воопшто не гледа можност за зголемување на социјалната помош и какви било социјални бенефиции, но тоа секако нема да му се допадне на социјалдемократската канцеларка Солац. Накратко, тензијата околу буџетот за следната година веќе започна.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски