Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

Од:

Британскиот премиер, Риши Сунак, изјави дека е завршена т.н. „златна ера“ во односите со Кина, објави денеска „Би-Би-Си“.

Во своето прво надворешнополитичко обраќање Сунак оцени дека блиските економски врски меѓу Велика Британија и Кина од претходната деценија биле наивни.

Според него, Обединетото кралство треба да го замени желбите со цврст прагматизам кон своите конкуренти, нагласувајќи дека не може да се игнорира глобалното значење на Кина.

Премиерот се соочи со притисок од ториевците да го заостри британскиот став кон Кина откако минатиот месец ја презеде челната функција во Конзервативната партија и британски премиер.

Говорот на Сунак на банкетот на градоначалникот во Лондон доаѓа во мигови кога низ Кина викендот беа одржани серија протести против националната стратегија на нулта-толеранција за коронавирусот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес во Кина

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Ана Ололовска

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски