Столтенберг: Враќањето на Трамп на чело на САД нема да го ослабне НАТО

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги минимизираше стравувањата дека реизборот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе го ослабне тој одбранбен сојуз.

Столтенберг изјави дека не мисли оти враќањето на Трамп на чело на САД ќе го загрози членството на земјата во НАТО, пренесе Ројтерс.

„Верувам дека САД ќе продолжат да бидат силен сојузник во НАТО, без оглед на исходот од американските избори, бидејќи тоа е во интерес на САД“, рече тој во интервју за Си-Ен-Ен.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Кина мора да престане да ја поддржува Русија ако сака добри односи со Западот

Столтенберг: Нарушена довербата на Украина во НАТО поради доцнењето на помошта

Јенс Столтенберг: Без разлика на исходот од изборите, САД остануваат непоколеблив сојузник во НАТО

Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

Столтенберг: Сите воени објекти во Русија се легитимни цели

Столтенберг: „Сојузот на авторитарни сили“ сè повеќе соработува против Западот