Столтенберг: „Сојузот на авторитарни сили“ сè повеќе соработува против Западот

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „сојузот на авторитарни сили“, во кој, според него, се Русија, Иран, Кина и Северна Кореја, сè поблиску соработува против западните демократии.

Тој оцени дека соработката на „алијансата“ се повеќе се усогласува, наведувајќи го како пример фактот што Русија им дала технологија на Иран и Северна Кореја во замена за муниција и воена опрема.

„Кина ја поддржува руската воена економија, снабдувајќи ги клучните делови потребни за одбранбената индустрија, додека Москва пак ја дава својата иднина под хипотека на Пекинг“, рече Столтенберг во интервју за Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Кина мора да престане да ја поддржува Русија ако сака добри односи со Западот

Столтенберг: Нарушена довербата на Украина во НАТО поради доцнењето на помошта

Јенс Столтенберг: Без разлика на исходот од изборите, САД остануваат непоколеблив сојузник во НАТО

Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

Столтенберг: Сите воени објекти во Русија се легитимни цели

Столтенберг: Ракети на НАТО беа користени за напад на Црноморската флота